VÄLJAKUTSE | Sõbralikud suhted naabritega: kas unistus saab täituda või näed seda edaspidigi vaid unes?

Laura Karro
28.02.2022
Kolu külaseltsi esimene ühine üritus - jalgrattamatk Kolu külas. | erakogu

Kas tead, kuidas tekivad head naabersuhted ja mida tuleb teha, et need säiliksid? Neli peret räägivad enda kogemustest. Häid mõtteid on kõrva taha panemiseks küllaga.

Kui linnainimese jaoks on naaber keegi, kes elab kõrvalkorteris, siis maal võib olla naaber ka saja meetri kaugusel naaberkrundil või lausa mitme kilomeetri taga.

Hea naabri head omadused

  • Ole sõbralik, mõistlik ja vastutulelik – need omadused on heaks naabriks olemise alustalad.

  • Austa teise privaatset ruumi, kuid vajadusel ole valmis ühendust võtma.

  • Jaga kasulikku infot. Parim viis, kuidas tervitada uusi naabreid või hoida suhteid vanadega, on jagada nendega enda teadmisi. Kui tunned mõnda head töömeest, asjalikku majahoidjat, lapsehoidjaks sobivat koolinoort, anna sellest märku ka naabritele. Hea on jagada infot ka kohalike ettevõtete kohta, nagu keemiline puhastus või koristajateenus, või parimate poodide, apteekide, toidukohtade asukohti.

  • Loo side. Kui oled värskelt sisse kolinud, on parim viis oma naabritega tutvumiseks nad külla kutsuda või külla minna, kui kutsutakse. Varsti tulevad juba raamatuklubi, käsitööõhtud või ühised jalutuskäigud.

    Kui see pole sinu kui eestlase loomuses, siis äkki aitavad ühises vanuses lapsed jääd murda. Alati saab ühisele keelele ka läbi hästi käituvate lemmikloomade. Koerad-kassid võivad samas olla ka suureks komistuskiviks heade suhete hoidmisel. Korteris elades võivad häirida lemmikute hääled või liikumine, aga ka häälekate papagoide jutuvadin. Peale selle on oluline hoida lemmikutega ka korda.

  • Võimalusel ja vajadusel aita. Kui ütlusega, et lapse kasvatamiseks on vaja tervet küla, mõeldakse seda, et vaja on vanavanemaid, onusid ja tädisid, siis tegelikult kehtib see ka otseses mõttes. Meie lähimad naabrid ongi meie „küla“. Seega kui keegi vajab abi, aita jõu ja nõuga.

  • Vahel pigista silm kinni. Juba ühes tuntumas „Kreisiraadio“ sketšis öeldi, et nii ei saa ju rallit sõita, kui kohe solvutakse. Nagu sõprussuhetes, toimib sama reegel ka naabrite puhul – mõnes kohas tuleb heade suhete hoidmiseks silm kinni pigistada.

  • Hoidke kokku. Kui naabrid on ühise asja eest väljas, võidab sellest terve kogukond. Selle heaks näiteks on naabrivalve või ühised talgud.

  • Hoia koduümbrus korras. Teise segadus maja ümber häirib sageli naabreid rohkem kui enda oma. Andmaks enda panust, hoia oma majapidamine ja selle ümbrus viksilt viisakas. Eramajas elades ära tekita aianurka tränihunnikuid. Kortermajas ära kuhja ukse taha asju, mis esikusse ei mahu.

  • Hoia kodus hääled vaiksed ja arvesta öörahuga. Enim kaebavad naabrid helide üle, olgu selleks liiga kõva lärm telerist, jooksumüdin või lemmikloomade hääled. Ka sünnipäevapidu või grilliõhtut pidades hoia muusikatase mõistlik ja pea kinni öörahust.

  • Arvesta parkimiskohtadega. Pane tähele, et sinu külalised naabrite parkimiskohti ei hõivaks. Samas kui juhtub, et naabri külalised pargivad sinu murule, ära tee sellest kohe probleemi.

  • Lahenda muresid rahulikult. Murede lahendamiseks ei ole tark esimese asjana politseid kutsuda. Proovi leida sõbralik lahendus otse rääkides. Ka tekstisõnumeid võidakse valesti mõista. Seetõttu eelista silmast-silma-kohtumist, mil räägi rahulikult ja paku välja probleemile koos lahenduse leidmine. Nii ei kaota te ehk ka rahumeelset ühist keelt.

  • Hoia reeglitest kinni. Elades korteris või paarismajas, kus on ühised kindlad reeglid, on tark nendest ka kinni pidada.

  • Hoidu klatšimisest. Inimestega suhtlemisel võib olla oht saada rinda klatšimoori märk – proovi sellest hoiduda. Et olla hea naaber, oska hoida saladusi ja mõista, et kõik ei pea teadma, kuidas sinu lähemad naabrid elavad või kas neil on sinu arvates pereprobleeme.

  • Algata julgelt. Paljud hindavad inimeste head organiseerimisoskust. Kui sul vähegi on oskusi ja aega, võta mõni hea kogukondlik algatus enda õlule. Poole peal tekib enamasti ka kaasajooksjaid, kes sind aitavad.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid