Saab ka nii! Väärt nõuanded köögi säästlikuks värskenduseks

Egle Veskimäe, K-rauta sisekujunduse projektijuht
20.08.2021
Elektripirnid on juba nii huvitavad, et katet pole vajagi. | Living4media.com

Viiruse dikteeritud kodusolemisel on miinuste kõrval ka plusse, näiteks võtavad paljud ette kodu värskendamise. Jagame soovitusi, kuidas anda köögile värske ilme, juhul kui rahakott ei luba suuremat remonti ette võtta.

Päris igast vanast köögimööblitükist asja ei saa. Kui see on juba eos valmistatud odavast materjalist, uksed on ajaga pundunud ja konstruktsioon ära vajunud, pole mõtet püüda seda korrastada. Enamasti on vana köögimööbel siiski taaskasutatav ja korda tehtav, mõnikord polegi probleem kvaliteedis, vaid väljanägemises. 

Kuidas tuunida olemasolevat mööblit?
Tihtilugu on köögimööbel olemuselt korralik, aga pererahvas on vanast värvist väsinud. Sel juhul on kõige lihtsam viis kööki uuesti ilmestada kas kapiuste ülevärvimise või ülekleepimisega. Mõlemal juhul jääb pärast töö elluviimist mulje, et tegu on täiesti uue mööbliga. Mõned teevad niimoodi kõrgläikega köökidest matte, teised tumedatest heledaid, kolmandad erksatest tagasihoidlikke – kõik on maitse küsimus. 
Mööbli värvimine on siiski aja- ja töömahukas. Kuigi pea igaüks saab sellega hakkama, on vaja mõningast kannatlikkust, sest tööprotsess ei seisne üksnes värvi pealekandmises. Kapiuksed tuleb köögikarkassi küljest maha võtta, käepidemed, hinged ja kandurid lahti kruvida. Et köögimööbli kokkupanek hiljem sujuvamalt laabuks, tasub kõik pusletükid juba lahtivõtmisel nummerdada ja kaardistada. Enne suurt värvimistööd tuleb uksed korralikult puhtaks pesta, selleks võiks kasutada nõudepesuvahendit või mõnd muud mustust ja rasva eemaldavat vahendit. Kui mööblil on defekte, näiteks täkkeid või auke, võiks uue värvi alla panna ka pisut mööblipahtlit ning seejärel hoolsalt lihvida. Kui mööbel on perfektselt puhas, tuleb see veel kergelt lihvpaberiga karestada ja tolm maha pühkida, alles siis saab alustada värvimisega, seejuures tasuks kasutada ka aluspinnale vastavat kruntvärvi. Mööbli värv ise peaks olema spetsiaalselt selleks mõeldud, olemuselt kulumiskindel ja hästi pestav. 
Köögimööblile värvi pealekandmiseks sobib hästi veluurrull, aga kui tulemus võiks olla ebaühtlane või struktuurne, tasub appi võtta pintsel. Kapiuksi värvitakse suunaga ülevalt alla, kokku võiks peale kanda kaks värvikihti ja enne uste tagasipaigutamist lasta neil korralikult kuivada. Kui soovite, et uue värviga pind jääks pikaks ajaks vastupidavaks, võib selle katta veel laki või vahaga. 
Kui mõni kapiuks on kahjustunud ja seda ei õnnestu taastada, võib teha sellest kapist näiteks riiuli. Kapi saab seinalt ka maha võtta ja tellida mõnelt töömehelt uus uks katkise asemele. 
Mõnikord ei vajagi köögikapid värvimist, vaid piisab näiteks töötasapinna või käepidemete vahetamisest. Uut töötasapinda saab lasta välja lõigata ehituspoodides, selleks võib valida näiteks liimpuidust pinna, mis on lakitult või korralikult õlitatult väga vastupidav. Samas võib kasutada uue tasapinnana ka laminaati, kivi või muud meelepärast materjali. 

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid