Põhjalik õpetus, kuidas võimalikult vähe toitu ära visata

Mariliis Maasik, ajakiri Nipiraamat
23.01.2021
Osta ja tarbi mõõdukalt! | Jimmy Dean / Unsplash

Toidupoodi külastades näeme külluslikku kaubavalikut, mis ahvatleb ostma. Lihtne on võtta vajalikku ja ka üle osta. Seejuures ongi kurb, et kõige enam viskavad Eestis toitu ära kodumajapidamised – kokku 25 000 tonni aastas*. Kuidas käituda toidukraamiga vastutustundlikumalt?

Miks on toidu raiskamine halb?

  • Raiskad raha. Toidu äraviskamine on raha raiskamine. Parajaid toidukoguseid valmistades ja toitu õigesti säilitades õnnestub vähendada majapidamiskulutusi. Uuringud näitavad, et Eesti pere viskab toitu ära keskmiselt u 120 euro eest aastas, lastega pered u 200 euro väärtuses.

  • Kulutad loodusressursse. Riknenud toitu prügikasti visates raiskame peale söögi veel vett, energiat, inim- ja muid ressursse. Toidu tootmine nõuab ka suurt hulka viljakandvat maad, mida laiendatakse sageli metsa arvelt.

  • Kurnad keskkonda. Toidujäätmete lagunemisel ja ka osa teraviljade kasvatamisel tekib kasvuhoonegaas metaan, mis on üks kliimamuutuste põhjustaja. Samuti koormab keskkonda ulatuslik taimekaitsevahendite kasutamine, rääkimata kasvavatest prügilatest.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid