PERELUGU | Koivuoja perekond – kümme aastat ääremaal, sada erivärvilist muna ja papagoiteater

Helen Arusoo
08.04.2021
„Karumaja“ asunikud. Mäeotsa hobitalus elavad Maarja, Joni, Heidi (14), Hanna (9) ja Mattias (6). Ning koerad, kassid, kanad, vutid, mitut liiki faasanid, haned, pardid, paabulinnud, kakaduud ja lasuuraara, mägiveised, ja küülikud. Puudu on vaid lambad, hobused ja sead! | Tarmo Mikussaar

Särtsaka Maarja Koivuoja visiitkaardiks avalikkuse silmis sai 100 eri värvi muna aretamine Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks. Pöörane idee! Aasta jooksul kogunes kanadelt üle saja eri toonis muna. Nüüd on naisel uus ettevõtmine: beebipapagoi Rudolfi rääkima õpetamine. Sel talvel ostis Maarja nii papagoi kui ka papagoiteatri. Mis järgmiseks juhtuma hakkab?

Lähme külla Järvamaale, sügavale Süda-Eesti ­ääremaale, kus suurte soode ja metsade vahel asub Vaali küla. Kunagi elas siin üsna rohkelt rahvast, oli põllumajanduspiirkond paljude töökätega, kasvava Silmsi asundustalude võrgustikuga ja just siin prooviti 1905. aastal esimest korda luua Eesti Vabariiki.

Endisest külast koos asundustaludega on järel ainult mõned suitsud, kus pidevalt elatakse. Sahistades kõrvalistel teedel esimeses kevadsulases sumbas, möödume mahajäetud talukohtadest ja värsketest lageraietest ning mitme kilomeetri järel jõuame teeotsa, mille servas püüab pilku tagasihoidlik lillekast kirjaga „Mäeotsa talu“. Keerame sisse – möödume säravpunasest traktorist angaari all, huvitavast puust paviljonist, kõiksugu masinatest, sõiduautodest ja kõrvalhoonetest, mis vaikiva spaleerina juhivad peahooneni – sammastega häärberini. Ohoo, nii suurt kivimaja siit metsade vahelt ei osanud oodata! Kolm korrust, neist kahel ka sambad.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid