Pärimusmuusik Mari Kalkun: maal elamine võimaldab mul rohkem omas mullis toimetada, aga seeläbi näengi selgemalt!

Laura Liinat
18.02.2021
"Otsapidi võimaldab maal elamine mul rohkem omas mullis toimetada, siin Võrumaal olles on tõesti kohati tunne nagu vanajumala selja taga, aga siit näengi selgemalt.“ | Stanislav Moškov

«Paratamatult ikka mõtlen, et miks inimkond, õigemini läänelik tsivilisatsioon vales suunas astub. Otsapidi võimaldab maal elamine mul rohkem omas mullis toimetada, siin Võrumaal olles on tõesti kohati tunne nagu vanajumala selja taga, aga siit näengi selgemalt. Mõnel pool ei ole inimestel puhast õhku hingata – midagi niivõrd elementaarset. Liigse tarbimisega me ise põhjustame seda. Maailmas on kriis!» leiab Aasta muusiku tiitli saanud laulja ja pärimusmuusik Mari Kalkun.

«Ma ei saa öelda, et olen 100% eeskujulik keskkonnatarbija, sest kui tahan olla rahvusvaheliselt tegutsev muusik, pean siiski lendama. Püüan teha nii palju, kui on minu võimuses,» teab ta, et üle oma varju hüppamise alternatiiviks pole käed rüpes istumine.

Sageli hakkab inimene mõistma alles siis, kui miski puudutab teda isiklikult, kui see on elu ja surma küsimus. «Koroona on selles suhtes hea näide, et mõju tajuti otseselt. Kliimaga on side nähtamatum. Samas tuleks aru saada, et kõik on üks terviksüsteem, kliima- ja koroonakriis on samuti omavahel seotud. Nii nagu me rääkisime eelmise aasta kontekstis, et tuleks vähendada 20% lähikontakte, võinuks eesmärk olla vähendada sama palju ka tarbimist,» annab Mari kriitilise hinnangu tema arvates kasutamata jäetud võimalusele.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid