Orhideed aeda! Loe, kuidas kuldkingi kodustes tingimustes kasvatada

Ingrid Sembach-Hõbemägi
01.06.2022
Suureõieline kuldking (Cypripedium macranthos) | Priit Grepp

Käpalisi kasvab meie looduses üsna mitmesuguseid, neist uhkeim on kaunis kuldking. Kõik orhideed on Eestis looduskaitse all – metsast neid omale koju tuua ei tohi. Õnneks on ilusate suurte õitega kuldkingad viimastel aastatel müügile ilmunud ka aianduskeskustesse.

Kuldkinga perekond kuulub 55 liiki, millest Euroopas kasvab ainult kolm ja Euroopa Liidus ainult üks. Ülejäänute looduslik levila on enamasti Aasias, osal ka Põhja-Ameerikas. Risoomsete maismaaorhideedena paljunevad kuldkingad vegetatiivselt. Nende seemnest paljundamine on aeganõudev, kuna õitsva taimeni kulub keskeltläbi viis aastat. Probleemiks on aga imepisikeste seemnete idanevusprotsent, mis võib teinekord olla üsna väike.

Kuigi kuldkingadel on kapriisse taime maine, ei vaja nad õigete kasvutingimuste korral palju hoolt. Sulev Savisaar on kuldkingi kasvatanud mitukümmend aastat ja tunneb seda kunsti peensusteni. Näiteks ei sobinud kuldkingadele tema aias olev kohev viljakas muld ning nad hakkasid välja minema. „Seejärel torkasin nad savi sisse ja seal nad edenesid,“ meenutab Savisaar. Kuldking tahabki parasniisket mulda. Kasvukoht peaks olema jahedam ja poolvarjuline, kuhu päike terve päev peale ei paista. „Muud kunsti tema kasvatamisel ei olegi,“ nendib Savisaar.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid