Aina enam inimesi usub, et mitmekesisus on terve ja ilusa aia omadus. Järjest rohkem jäetakse aedadesse niitmata nurkasid ning erinevatest taimedest koosnevaid oaasikesi, mis pakuvad toitu ja elamisruumi mesilastele ja teistele putukatele. Millised on aga mesilastele ja muudele mutukatele sobivad toidud ja pesitsuspaigad?
-
Pärismaised taimed. Putukad eelistavad toitu, millega nad on kohalikus looduses harjunud, seetõttu peaks kultuurtaimedele eelistama pärismaiseid liike. Samuti tasub vältida topeltõitega lilli, mille puhul kroonlehed võivad saada barjääriks, mis takistavad mesilastel nektarit ja õietolmu koguda. Sobivad taimed on mitmesugused aasalilled, näiteks rukkililled, harilik raudrohi ja takjas, samuti kibuvits.
-
Erisugused hekid, põõsad ja puud. Mitmesugused hekid, põõsad ja puud ei ole vaid toiduallikaks, vaid pakuvad putukatele ka varjumis- ja pesakohti, seda eriti linnatingimustes. Seega tuleks erinevatel üksikutel põõsastel lasta valitud kohtades vabalt kasvada ning julgeda kasvatada viljapuid isegi väiksemates aedades. Oluline on ka erinevate liikide olemasolu, et putukad leiaksid toitu igal hooajal. Põõsastest sobib näiteks kibuvits, puudest aga erinevad viljapuud, näiteks õun, aga ka raagremmelgas.
-
Ürdid. Mitmesugused ürdid, näiteks salvei, majoraan, tüümian ja lavendel maitsevad ja lõhnavad hästi ning pakuvad toitu ka putukatele. Maitsetaimed toidavad mesilasi ka aastaringselt: rosmariin õitseb kevadel, salvei suvekuudel, allikkress septembris ja tüümian kuni oktoobrini.
-
Pesitsuspaigad. Putukatele meeldib, kui jätad oma aeda ka vähem haritud osasid – luuderohuga kaetud kivid ja puupakkude hunnikud või vanad müürid pakuvad kõik elupaika paljudele putuka- ja ämblikuliikidele, ka kahepaiksetele, lindudele ja väikeimetajatele. Arvukate aukude, pragude ja õõnsustega kiviktaimlad pakuvad aga putukatele häid paiku järglaste kasvatamiseks. Kevade ja suve vahel munevad mõnda liiki kimalased oma mune puude sees olevatesse või enda uuristatud aukudesse. Kui sa soovid mesilasi aidata, siis võid panna mõne puupaku varjulise põõsa alla.
Edasi lugemiseks
Esimene kuu 0.99€, edaspidi 2.99€ kuus