Naised testivad telksauna: käib see lihtsalt üles? Kas saab ka leili?

Laura Verte
22.08.2022
NIPIRAAMATU SAUNALISED: Telgi kotist välja võtmisest kuni lavale istumiseni läks 1,5 tundi. Kindlasti saaks ka kiiremini! Pildil Laura, Gisela ja Reeli. | erakogu

Eestlaste saunakirge kütavad nii klassikalised leili- kui ka suitsu- ja teised erilisemad saunatüübid. Püstitasime aeda põneva telksauna, et suveõhtu soojust veelgi pikendada ja uutmoodi leili proovida.

Hõlpsasti püstitatavas ja elamuslikus aurukerisega telksaunas lubatakse higi mõnusalt jooksma saada juba lühikese kütmise ja ka madalamate temperatuuride juures. Aga ka 100kraadised saunad polevat harvad, ja seda isegi talvistes tingimustes! Ootusärevus on suur, kui asume renditelksauna kotte lahti pakkima!

Sauna karkassi ehk telgi püstitamine
Kuigi saunatelki on teoorias võimalik püstitada ka üksinda, on seda mugavam teha paarilisega. Neil, kes matkatelke enne üles pannud, on ka telksauna püstitades eelis. Eksperimendis osalenud telki on eriti lihtne püsti saada: kaks pikemat raamvaia tuleb vaid õiges järjekorras (me suures tuhinas tegime esialgu kogemata vastupidi) spetsiaalsetesse lukkudega taskutesse pista ja lukk kinni tõmmata.
Tõsi, lühemat kasvu inimesel on lukku telgi katuselt pisut keeruline kinnitada, hiljem tekkis sama mure ka korstnamütsi lisamisega – selle puhul aitab aga töökäikude nutikas ajastamine. Ka väikese pingi või pikema seltskonnaliikmega saab takistus siiski ületatud.
Kolmas ja lühem raamvai tuleb paigutada uksetaskusse. Meie üllatuseks ei peagi ust pidevalt lukuga kinni-lahti tegema, vaid see käib tänu samale vaiale lahti-kinni nagu tavaline ukski. See teeb sauna sisenemise ja väljumise tunduvalt mugavamaks ja kiiremaks. Mõned vaiad tuleb veel telginurkadesse maasse pista, tuule korral teha sama ka pingutusnööridega, ning ongi saun püsti.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid