Milline kodukelder sobib varjumiseks? Päästeameti spetsialist räägib nii magalarajoonide kui ka eramajade keldritest

Podcast „Oleme kodus“ / Piret Tali
14.05.2022
Kas teil on koht, kuhu minna? Sellises kohas peaks saama ööbida ja seal peaksid olema söögi- ja joogivarud. | pexels.com

Praegusel ajal saab päästeamet kõnesid ja kirju küsimustega, kus on lähim varjend, kas kodumaja kelder sobib varjendiks või ka avalikuks varjumiskohaks. Kuidas siis lood on?

Vastuseid annab päästeameti hädaolukorraks valmisoleku osakonna nõunik Lea Vainult.

Kas vaatate varjumiseks pakutud keldrid üle?

Praegu tuleb aru saada sellest, et meil pole nõuded paika pandud, plaanis on teha koostööd tehnikaülikooliga – kõigepealt arvutavad asjatundjad Ukraina–Vene sõjas kasutatava relvastuse baasil välja, millised on mõjud erinevatele ehitistele. On vahe, kas rünnaku all on elamurajoon, kus on vanad nõukogudeaegsed paneelmajad, või hiljuti ehitatud elamud. Paha on võib-olla öelda, aga nn küprokist majade puhul on vahe oluline. Tahaksime eri tüüpi majad kaardistada ja relvatüüpide kaupa vaadata, milline relvastus millist kahju teeb. Ning millised võiksid olla praktilised nõuanded. Millises hoones saab juba täna keldrisse varjuda ja käepäraste vahenditega ruum turvalisemaks muuta, ja millistest hoonetest soovitame pigem lahkuda ja leida avalik varjumiskoht.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid