MIDA USUD SINA? Värvikad rahauskumused pärimusest ja tänasest päevast

Laura Verte
26.12.2022
Filoloog, folklorist, kultuuriloolane ja kirjanik Marju Kõivupuu selgitab, kuidas on rahaga seotud ütlused tekkinud ning millistele uskumustele meeldib inimestel täna toetuda. | Laura Oks

Uskumus rahaõnne saabumisest linnu väljaheitega pihta saades või tuttavale võõraina näides on küllap tuttav paljudele. Kes poleks kuulnud erinevaid rahvakeelseid ütelusi, kuidas jõukaks saada või mida kindlasti mitte teha, et poleks ohtu rahast ilma jääda. Filoloog, folklorist, kultuuriloolane ja kirjanik Marju Kõivupuu selgitab, kuidas on niisugused ütlused tekkinud ning millistele uskumustele meeldib inimestel täna toetuda.

Uskumused liiguvad suust suhu ja põlvest põlve nii, et me ei pruugi nende kohalolu ega suurust esiti isegi märgata. On uskumusi, mis muutuvad lausa rituaalideks, toetavad meid emotsionaalselt ja lisavad elule värvikaid kihte.
Rahvapärimust, kombeid ja uskumusi ning nende päritolu on keeruline dateerida, mõnel juhul suisa võimatu. Pärimust on süsteemselt kogutud alates 19. sajandi lõpust. See ei tähenda aga, et varasemalt üht või teist kommet-uskumust poleks tuntud või teatud.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid