Lumi aias: millele tuleks just nüüd eriti tähelepanu pöörata?

Evely Karvak
07.02.2021
Püstise kasvuga kadakas jäi talveks kokku sidumata ja muidu ülespoole turritavad oksad kaarduvad allapoole. Siin tuleks kohe midagi ette võtta.

Talv on aednikule hea aeg puhkuseks, aga paljud aiaga seonduvad mured paistavad just nüüd teravalt silma. Mida peaks teadma, et praegune lumerohke talv aiale kurja ei teeks?

1. Ka võreseinad ja pergolad, mis on kaetud ronitaimedega, koguvad enda peale palju lund. Kevadel sulades muutub see raskeks ja võib alla kukkudes taimed endaga kaasa rebida. Selle vältimiseks peaks pealesadanud lume võimalikult varakult alla raputama. 2. Korraga mahasadanud suur hulk lund on mis tahes taimele koormav.

Meie kliimas tähendab talv pidevat külmema-soojema ilma vaheldumist, kord võib lumi olla märg ja kleepuv, siis jälle kohev ja kerge ning ilmamuutused tulevad üleöö. Mõnikord on mahasadava lume kogused üüratult suured.
Talvel saabki selgeks tõsiasi, mida tegelikult peaks jälgima juba aeda ja taimestust planeerides – sama oluline nagu suvine õiterikas ja lopsakas aed on ka kergesti hooldatav ja taimedele vajalikke elutingimusi pakkuv talvine aed.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid