Koduõhk puhtaks! 10 parimat õhupuhastajat-toataime

Ingrid Sembach-Hõbemägi
11.01.2021
Floradania.dk

Kuivas keskküttega ruumis ümbritseb meid hulgaliselt saasteaineid, baktereid ja tolmu, mis pikapeale võib hakata meie tervist mõjutama. Tutvustame 10 toataime, kelle õhkupuhastavat toimet on katsetega tõestanud ka Ameerika kosmoseagentuur NASA.

Meie eluruumides lendub lisaks süsihappegaasile palju kahjulikke keemilisi ühendeid, mis on pärit mööblist, ehitusmaterjalidest, tekstiilidest, värvidest-lakkidest ja puhastusvahenditest. Lühendiga VOC (volatile organic compound ehk lenduv orgaaniline ühend) tähistatavaid kemikaale tajume uue mööbli, tekstiili või äsjaremonditud korteri lõhnast, ent neid lendub ka vähem lõhnavatest esemetest. Neist eriti kahjulikud, näiteks formaldehüüd, on vähki tekitava toimega, kuid kõnealused ühendid põhjustavad ka peavalu, väsimust, köha ja allergiat. 
Juba paarikümne aasta eest hakati katsetamisel märkama, et selliseid tervisehäireid esineb vähem ruumides, kus on palju toataimi. Taimedega ruumides magavad inimesed sügavamalt, meeleolu on parem, väsimust, silmade kuivust ja stressi esineb harvem. Taimedel on omadus õhku niisutada, siduda süsihappegaasi, toota hapnikku ning mis peamine – nad absorbeerivad õhus lenduvad kahjulikud osakesed oma lehtedel paiknevate õhulõhede abil ning lagundavad need toiduks mullas tegutsevatele mikroobidele.
NASA katsed tõestasid taimede õhkupuhastava toime küll laboritingimustes, kuid võib kindlalt väita, et neil on positiivne mõju ka kodustes oludes. Paraku ei saa täpselt öelda, mitmest taimest toas piisab, sest see sõltub nii taime suurusest ja kasvutingimustest kui ka ruumi sise­kliimast ja inimeste arvust. Loomulikult ei saa vihmametsa koju tuua, kuid kindlasti ei piisa ka paarist sukulendist. Eelistada võiks keskmise suurusega taimi, kelle hulgast pakumegi teile valiku.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid