KASTA MURETULT: survepump aitab vihmeveetünnidest ja looduslikest veekogudest kastmisvett saada

Laura Verte
28.07.2022
Murulapi, lillepõõsaste ning aiamaa kastmisvajadus ja -tihedus on kesksuvisel ajal aktuaalsed teemad. | Adobe Stock

Murulapi, lillepõõsaste ning aiamaa kastmisvajadus ja -tihedus on kesksuvisel ajal aktuaalsed teemad. Vihmaveetünnidest ja looduslikest veekogudest saad joogi taimedeni mugavalt näiteks survepumba ning voolikute abil!
Täname Karel Kesküla Kärcher OÜst

Mida jälgida sobivat tehnikat valides?

Vaja läheb: survepumpa, tagasivooluklapiga voolikut, vajaduse korral puhastusfiltrit, kaitsepuuri, veekogumismahuteid.
Veekogu kaugus ja kõrgus pumbani. Pumbavalik sõltub esiteks sellest, kas soov on saada kastmisvesi kätte looduslikust veekogust või kaevust/veemahutist. Esimese puhul kasutatakse enamasti veest väljas paiknevaid pumpi, mis tuleks asetada kindlale ja siledamale pinnasele. Vette paigaldatavad pumbad annavad võimaluse saada kastmisvett nii sügavamast ja kitsamast kaevust või puuraugust kui ka vihmaveetünnist. Enamasti jäävad aiapumpade imemisvooliku pikkused 3,5–8 meetri juurde.
Pumba kaugus aiamaa või murulapini. Pumba võimsuse ja vooliku pikkuse määrab vahemaa pumba ja kastetava maa vahel ning viimase suurus. Tuleb ka arvestada, et mida pikemat voolikut kasutatakse, seda enam kahaneb pumba tootlikkus vett tarnida (märgitakse: liitreid tunnis). Kui õu, kasvuhoone või põllulapp asub juba pikema vahemaa peal – veekogust kuni paarisaja meetri kaugusel – võib olla vajadus paigutada teatud vahemike taha eraldi veekogumismahutid ja kasutada mitut pumpa.
Vali sobiv voolik. Kastmiseks vajaliku surve tagamiseks on oluline kasutada justnimelt tagasivooluklapiga voolikut. Tavalise aiavoolikuga võib vesi voolikus pumba seisma jäämisel tagasi voolata ja tekkida olukord, kus õhk jääb voolikus n-ö vahele. Armeeritud, paksem ja tugevam voolik vähendab ka selle keerdumist ning vaakumisse tõmbumist. See tagab pideva veesurve ja hoiab ära sasipundarde tekke.
Detailid paigaldamisel. Üldiselt on kasutusjuhendite järgi pumba ja voolikute ühendamine ning tööle saamine kõigile jõukohane. Tähele tasub aga panna, et imemisvoolik oleks paigutatud vabalt vette nii, et see ei vajuks põhja ega tekiks võimalust ummistumiseks.
Vajaduse korral lisa kaitsepuur. Looduslikus veekogus, kus liigub ka suuremaid puutoikaid, veeloomi või -taimi, on mõistlik ümbritseda voolik või pump kaitsepuuriga.
Kastmisvesi vihmaveest. Kui sinu aiamaaga ei piirne looduslikku veekogu, saad luua tehisveekogud ise vihmaveetünnidest ja -paakidest. Sooja ja vihmase suvega võib vesi mahutis tõusta taimedele ka sobivamale temperatuurile kui liikuvas veekogus.
Merevesi ei sobi. Seadme pikaealise ja korrapärase toimimise tagab „töötamine“ mageveega. Soolane vesi võib aja jooksul pumba tihendeid ja filtreid rikkuda.
Hägusema vee jaoks filter. Äsja süvendatud, mudasemast või pidevalt liivasest veekogust kastmisvee hankimisel vajab pump kindlasti sobivat filtrit. Vastasel juhul võib väheneda nii pumba eluiga kui ka ummistuda nt sprinklerite ehk vihmutite otsas olevad avad. Pumba eelfilter on ise lihtsasti puhta voolava vee all puhastatav.
Kasutusvälisel ajal lülita välja. Kuigi pumpadel on enamasti spetsiaalsed kaitsmed, on targem mitte lasta neil ilma veeta töötada ja lülitada seade kasutusvälisel ajal välja. Seda tasub eelkõige jälgida põua ajal kaevust või vihmaveetünnist kastmisvee võtmisel, kust see võib ootamatult kiiresti otsa saada.
Talveks sooja. Selleks, et pumpa ja voolikuid külmumise eest kaitsta, tasub sügisel kastmiskraam kokku pakkida ja soojemasse ruumi tõsta. Pumpi saab tühjendada lihtsalt ja mugavalt.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid