FOTOLUGU | Elegantse ja avara Stalini-aegse korteri sisekujundusega on tabatud kümnesse

Malle Pajula
12.05.2021
Priit Grepp

Helena ja Henry Ruthe on oma korteris esile toonud selle avaruse ja elegantsi – nähtused, mis 1950ndatel ehk maja valmimise aastatel olid enamasti olemas vaid teoorias.

Mänguline detail – kiik elutoa ja esiku vahelises laias ukseavas. | Priit Grepp
Kihtide alt on toodud esile vanad põrandalauad. | Priit Grepp
Kauapüsiv ja korteri tonaalsuses seade. | Priit Grepp
Tänapäevased hetketabamused – mustvalgete fotode ajastu korteris. | Priit Grepp

Stalini-aegsetele korteritele on tekkinud värske vaade ja kuna tollest ajast pärit kortermaju hakatakse uute elanike tulles ka väljast korda tegema, lähevad nad aina rohkem hinda. Enam ei kahvatu nende kõrgete lagedega ja soliidsusele kalduv olemus ühiskorteri või pead-jalad koos elamise kujutluspildi ees. Ka on need kinnis­varaturul tihti müügis kui hästi säilinud ehk on 90ndate euroremondist ja selle materjalidest rikkumata. Tõsi küll, uuele omanikule tähendab see ka põhjaliku remondi vajadust.
Aasta Kodu konkurss on näidanud, et sisekujunduslikult valitakse seda tüüpi elamisi korrastades tihtipeale moekalt minimalistlik laad – selleks on neis mõnusalt õhku. Vahel pannakse kokku uut ja vana, tuues sisse vormivihjeid 60. aastatest või toekat mööblit varasematest kümnenditest. Vahel püütakse  külluslikumate materjalide ja mustritega minna tagasi rohkem nn arhitektuursete juurte juurde, kuid ka seda omast ajast märksa avarailmelisemal kujul. Näiteks esile tõstes elutoa suure akna taga olevat rõdu – osal tolle aja korteritel tõepoolest see on.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid