AIAMÄRKSÕNAD AUGUSTIS: lihtsad aiatööd, millega aega kokku hoida, mis seemneid korjata ja kuidas nõgeseleotist teha

Laura Karro
09.08.2021
AIAMÄRKASÕNAD AUGUSTIS: lihtsad aiatööd, millega aega kokku hoida, mis seemneid korjata ja kuidas nõgeseleotist teha. | Pexels.com Torsten Kellermann

Ilmad on veel soojad, aga õhtu õhtu järel kaob päike kiiremini silmapiiri taha. Aias on aga ikka palju teha, olgu selleks saagi korjamine või muru niitmine. Kõige selle juures pea meeles ilusat suvekuud ka niisama nautida.

10 lihtsat aiatööd, mis hoiavad aega kokku

  1. Korja umbrohi varakult ära. Noki noored umbrohulibled kohe ära ja jäta aiamaal samasse kohta. Kuum päike kuivatab need varsti ja sellest saab toitainerikka multši. Parim aeg rohimiseks on siis, kui muld on niiske, sel moel tulevad juured maast kergemini välja.

  2. Kasta korralikult. Et taimejuured saaksid ka kuival ajal juua, kasta mulda korralikult – see tähendab lausa üleujutamist. Nii ei peagi sa iga päev taimi kastma.

    Kui sul on mitu kastekannu, täida need ja mine kastma kahe kannuga – pead vähem käima ja saad töö kiiremini tehtud. Rohkem vett nõudvad taimed istuta veenõu lähedale.

  3. Hoia korda. Täida taimekastide või peenarde vahed multšiga ja eemalda selle vahelt vahetevahel välja piiluv umbrohi. Muruga vahekäigud trimmerda või niida madalaks. Mullased käiguteed pole hea mõte, sest need lähevad niiskel ajal mudaseks.

  4. Väldi tööde edasilükkamist! Suurte töödega pealehakkamiseks pole tihti jaksu, aga ole nutikas ja haki ülesanded väiksemateks tükkideks. Näiteks kümne taimekasti asemel rohi päevas ainult pooled.

  5. Ära kaeva, parem multši! Kaevamine rikub pinnast, vähendab toitainete hulka mullas ning toob umbrohujuuri maapinnale lähemale. Tõrju umbrohtu parem multšides, sest see loob parema ökosüsteemi pinnasele ja hoiab niiskust. Taimed kasvavad tugevamad ja nõuavad sinult vähem vaeva.

  6. Niida harvem! Kõrgem muru on kasulik loodusele ja aiaelustikule. Niidetud muru jäta maha, nii annab see toitaineid edasi.

  7. Loo aeda veesüsteem. Kui tilgutussüsteemi paigaldamine tundub kulukas ja aeganõudev, siis plastpudelist tehtud nõu on odav ja lihtne lahendus. Lõika plastpudel pooleks, torka selle kaela sisse mõned augud ja pista pudel mulda. Kallates topsi vett täis, niriseb vesi aegamööda taimejuurteni.

  8. Eelista püsikuid. Selle asemel, et igal aastal uusi taimi istutada, eelista mitmeaastaseid taimi, nagu rabarber, murulauk, mädarõigas, piparmünt, spargel jt, mida pead külvama-istutama vaid korra. Ka marjapõõsad ja viljapuud vajavad vähe hoolt.

  9. Potid kokku ja varju. Potitaimed paiguta terrassil või aias ühte kohta, kus nad hoiavad kobaras paremini niiskust. Kõige vähem pead kastma, kui asetad need varjulisse kohta suurele alusele, millele vala vett. Ja kui pott, siis olgu suur.

  10. Kasvata õigeid taimi. Istuta oma aeda taimi, mis on just meie kliimale kohased. Maisitõlvikud ja arbuusid on küll ägedad, aga nende kasvatamiseks pead ise sobivad tingimused looma.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid