Aasta Kodu konkurss ootab südamega loodud kodusid

09.11.2023
"Aasta Kodu 2022" finalist: Stella Lelovi mahedates toonides kodu Pärnus. | Priit Grepp

„Me pole kunagi taga ajanud viimase piirini perfektsionismi, pigem otsinud koduseid ja hubaseid  kodusid, kus on kohe tunda, et pererahval on seal mõnus olla,“ ütleb Kodukirja peatoimetaja Malle Pajula juba 27. korda toimuva  Aasta Kodu konkursi kohta. 

On mõni kodu ka eriliselt üllatanud?

Aastaid tagasi kujundasid kaks venda Viljandisse õpinguteaegse kodu täpiliste tasside järgi mummuliseks. Praguseks tuntud disaineri Joonas Torimi tudengikodu oli aga nii väike, et pidime seal kordamööda sees vaatamas käima.

Südamesse läheb alati, kui noor pere on oma kodu üles ehitanud praktiliselt varemetest. Mõni kodu tabab ära antud ajas hinge mineva, üks Jõelähtme kodu on selline, mida lugejad aastaid soojalt võidukoduna meenutavad. Kujundusideede kõrval otsitakse ju ka innustust.   

Kuidas on aja jooksul Eesti kodud muutnud?

Nõnda häid teadmisi sisekujundusest ja nõnda suurt valikud sisustuskaupa pole meil enne olnud. Kui konkurss alustas, oli valik veel väga kesine. Vaimustuti uutest erksamatest värvidest, seni oli ju poodides müügil olnud pruun ja tumeroheline. Uutest tehismaterjalidest, kirjudest kerge läikega kangastest. Eks see nn euroremondi aeg tuli meil läbi teha ja takkajärgi on tore vaadata mustri- ja värvirõõmu, tunda toonast edasimineku vaimustust.

Konkurss ongi läbi käinud mitmed taasiseseisvumisjärgsete aastakümnete moesuunad. Euroremondi järel tuli ökoremont, naasmine loodussõbralike materjalide juurde. Tulid ka reisidelt kogutud muljetest eksootilised kodud, samas rahvusmustrite kasutuselevõtt masu ebakindlal ajal. Viimased kümme aastat on armastatud põhjamaine stiil. Nii on konkurss olnud ka kodude olemuse talletaja ajas. 

Millise koduga Aasta Kodu konkursil osaleda?

Me pole kunagi taga ajanud täiuslikkust, viimase piirini perfektsionismi. Pigem hinnanud koduseid kodusid, kus on läbiv läbimõeldud joon ja idee, oma nägu ning tunda, et pererahval on seal mõnus olla. See on selline tore, armas rahvakonkurss, kus kodud on enamasti omanike endi kujundatud. Pererahva enda käekiri, kodu lugu on see, mis võlub.  

Meil on lisaks spetsialistidest hindajatele ka rahvazürii – paneme jaanuari alul igast finaalikodust ühe kõige iseloomukama foto Kodukirja Facebooki ning palume lemmiku poolt hääletada. On olnud aastaid, mil oma hääle on andnud ligi 100 000 sisustushuvilist.

Kodu ei pea olema ka veel terviklikult valmis, saab kandideerida ka mõnele alapreemiale, näiteks lastetuba või elutuba.

Kodu fotod saab saata 15. novembrini kodukiri@kodukiri.ee. Konkursiga saab tutvuda kodukiri.ee/aastakodu

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid