10 taime, kes lepivad vähese valgusega

Ingrid Sembach-Hõbemägi
26.01.2023
Tups-rohtliilia. | Shutterstock

Igas kodus on kohti, kuhu päevavalgus ei ulatu. See pole põhjus toataimedest loobumiseks, lihtsalt tuleb leida õige taim. Vähese valgusega kohtadesse sobivad need liigid, kes ka looduses on kohastunud kasvama teiste taimede varjus.

Tups-rohtliilia (Chlorophytum) on aastakümnetega kujunenud vähenõudlikkuse sünonüümiks, vaid vähesed taimed suudavad temaga ses osas võistelda. Lepib täiesti tavaliste toatingimustega, kasvab isegi põhjapoolsel aknal. Väga pimedas jääb ajapikku siiski kahvatuks ja nõrgaks, triibulised taimed muutuvad roheliseks ja kasv aeglustub. Tups-rohtliilia pole ka väga pikaealine ja vajab mõne aasta tagant uuendamist. Seda pole keeruline teha, sest ta annab ohtrasti tütartaimi, mis kergesti juurduvad. Vahepeal moest väljas olnud taim on uuesti ausse tõusmas, temast on aretatud põneva kujuga sorte.
Üks neist on ka ’Bonnie’ – moodne krussis lehtedega versioon vanaemade-aegsest taimest. Tahab mõõdukalt niisket mulda, talvel tuleks kasta tagasihoidlikult ja pidada pausi ka väetamisega. Suudab mõnda aega isegi kuivas vastu pidada, sest lihakad juured salvestavad endasse mõningast veevaru. Taime võidukäigule annavad hoogu ka uurimused, mis kinnitavad taime võimet siduda õhus lenduvaid kahjulikke aineid.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid